youtube
twitter
facebook

חופים
 


חופו של הים התיכון משתרע לאורך כ-188 ק"מ הכוללים חופי רחצה, שמורות חוף, שמורות ימיות, רכסי כורכר, דיונות חול, אתרים ארכיאולוגיים ואתרים היסטוריים. חופי הים הינם שטחים פתוחים בעלי מאפיינים טבעיים וייחודיים, המהווים עבור רבים מתושבי ישראל מקום בילוי מרכזי המספק מפלט ומרגוע מהמולת הערים. חופי הים, שהנם משאב לאומי נדיר ויקר ערך, הם גם משאב מוגבל, אשר הולך ומתכלה: 55 ק"מ מתוך אותם 188 ק"מ, תפוסים על-ידי מיתקנים ביטחוניים, מתקני תעשייה ותשתית, תחנות כוח ונמלים. קטעי חוף נרחבים נוספים סגורים בפני הציבור מסיבות שונות כגון בנייה פרטית, מתקני תיירות ועוד. נהוג לומר שבחישוב פשוט, לכל תושב בישראל נותרו פחות מ-1.5 ס"מ של חוף לשימושו ולהנאתו.

 
מי מאשר גביית תשלום בכניסה לחופי רחצה?

משרד הפנים הוא הרשות המוסמכת להעניק היתר לרשות מקומית לגבות דמי כניסה לחוף רחצה. כדי לבחון האם גבייה של דמי כניסה לחוף רחצה היא חוקית, יש לבדוק באתר משרד הפנים האם מדובר בחוף שניתן בו היתר לגבות דמי כניסה. בנוסף, בכניסה לחוף בו מתבצעת גביית תשלום, ניתן לדרוש לראות את אישור משרד הפנים לגבייה.

 

באילו חופים מותר לגבות כיום דמי כניסה?

כיום, יש ל-8 חופים היתר ממשרד הפנים לגבות דמי כניסה: אכזיב, שבי ציון, גלי גליל, הארגמן, דור, הצוק, ניצנים וזיקים. שימו לב! בכל אחד מהחופים הללו מותר לגבות דמי כניסה עד 12 ₪ בלבד! בנוסף, ישנם 6 חופים נוספים אשר נמצאים באחריות רשות הטבע והגנים בשל היותם שמורות טבע או גנים לאומיים, ובהם נגבים דמי חנייה: גן לאומי אכזיב, דור הבונים, בית ינאי, פלמחים, קיסריה וגן לאומי אשקלון. כמו כן, ידוע לנו על גביית דמי חניה גם בחופים שדות ים, מכמורת, נעורים ופולג. היכנסו לאתר האינטרנט שלנו למפה המלאה של גבייה בחופים.

 

אילו שירותים מצדיקים גביית דמי כניסה לחוף?

בתי שימוש, שירותי הצלה, ניקיון ואספקת מים לשתייה- כל אלה נחשבים כשירותים בסיסיים המגיעים לציבור, בעבורם לא ניתן לגבות דמי כניסה. רק בחוף בו ניתנים שירותים מעבר לבסיסיים (תאורת לילה, מתקני משחקים וכו') מותר לגבות דמי כניסה, בתנאי שניתן אישור לכך ממשרד הפנים, ובתנאי שיש חלק סביר של החוף אשר נותר נגיש ללא תשלום ובצורה נוחה.

 

האם חוקי לגבות דמי כניסה לחוף מילדים?

 

חל איסור מוחלט על גביית תשלום בכניסה לחוף עבור ילדים מתחת לגיל 13. בנוסף, לא ניתן לגבות דמי כניסה לחוף בסך יותר מ-10 שקלים עבור ילדים בגילאי 13-17. שימו לב! על פי החוק, בכניסה לחוף צריך להיות מוצב שלט המפרט את ההגבלות על גביית התשלום.

 

האם חוקי לגבות דמי חניה בחוף רחצה?


ניתן לגבות כסף עבור מגרש חניה הנמצא בסמוך לחוף רחצה, כל עוד ישנה נגישות רגלית ו/או בתחבורה ציבורית סבירה לאותו חוף בדרך אחרת. אסור שהתשלום עבור החניה יהווה מסווה לגביית דמי כניסה. יצוין כי התייחסות משרד הפנים לנושא מעורפלת ובפועל המשרד אינו דורש מהרשויות להגיש בקשה מיוחדת לגביית תשלום עבור חניה בסמוך לחוף רחצה, שאין דרך אחרת להגיע אליו.

 

שהיתי בחוף ים, וכלי רכב נסעו עליו באופן חופשי, האם זה חוקי?

על פי החוק, אסורה הנהיגה על רצועת קרקע ברוחב 100 מטר לאורך חוף הים. מערך האכיפה מורכב מפקחים מטעם הרשויות המקומיות שבשטחן חופי ים, ומפקחים מטעם רשות הטבע והגנים במידה ומדובר בחוף שהוכרז כשמורת טבע. הפקח מוסמך להטיל קנסות מנהליים ואמור לשמור על החופים נקיים מרכבים. לכן במידה וראית רכב נוסע על החוף, כדאי לפנות לרשות המקומית או לרשות הטבע והגנים, לפי העניין, על מנת שיפעילו את סמכות האכיפה שלהן. רצוי לתעד את מספר הרכב וכן לצלם תמונות במידה ואפשר על מנת להקל על ביצוע פעילות אכיפה.

 

האם מותר לגבות דמי כניסה לחופי הכנרת?


לאור האופי הייחודי של חופי הכנרת והרחצה בהם, נחקק חוק שהקים את "איגוד ערים כנרת". לאיגוד ניתנו סמכויות רבות בנוגע להסדרת הרחצה בחופי הכנרת, בין היתר בסוגיית דמי הכניסה. חוק עזר של האיגוד משנת 2011 קובע תעריפים חדשים עבור חניה בחופי הכנרת, לפיהם התעריף המרבי לשעה לרכב בעבור שלוש שעות החנייה הראשונות יעמוד על סך של 5.7 ש"ח, ואילו כל שעה נוספת תעמוד על סך של 2 ש"ח נוספים. לפי חישוב על בסיס התעריפים העדכניים, משפחה שתגיע ברכב ותרצה לבלות בחוף כ-5 שעות, תשלם סך של 21 ש"ח, לעומת 55 ש"ח ששולמו לפני חוק העזר ומשפחה שתרצה לבלות לילה בחוף תשלם בעבור 24 שעות סך של 59.1 ש"ח.

 

 

אני חושד שגבו ממני תשלום מוגזם בחופי הכנרת- למי לפנות בזמן אמת?


כאשר עולה חשד כי גביית התשלום אינה חוקית, ניתן לפנות בזמן אמת למר משה הר ציון, מנהל תחום אכיפה ופיקוח באיגוד ערים כנרת, בטלפון: 04-8591933, או ל"כוכבית כנרת" בטלפון: 55477 *. שימו לב! ניתן לדווח בטלפון זה רק בנוגע לחופים הבאים המצויים בתחום האחריות של האיגוד
: דוגה, דוגית, גולן, צאלון, לבנון, חלוקים, גופרה, צלצל, סוסיתא, שיזף, רותם, שקמים, צינברי, ברניקי, חוקוק ומפרץ אמנון.

 

האם מותר לגבות דמי כניסה לחופי ים המלח?

ככל שמדובר על חופי ים המלח שנמצאים בתחומה של המועצה האזורית תמר, הדין לגביהם זהה לחופי הרחצה בים התיכון. כדי לבחון האם גבייה של דמי כניסה לחוף רחצה בתחום המועצה האזורית תמר היא חוקית, יש לבדוק באתר משרד הפנים האם מדובר בחוף שניתן בו היתר לגבות דמי כניסה.

לעומת זאת, ככל שמדובר על חופי ים המלח שנמצאים בתחומה של המועצה האזורית מגילות, הדין שונה. מדובר באזור שנמצא באחריות המנהל האזרחי, והעקרונות המנחים החלים על חופי הרחצה האחרים לא חלים ישירות על חופים אלה, ביניהם; חוף מינרל וחוף קלי"ה. 'אדם טבע ודין' פועלת לשינוי מצב זה ולהחלת דין דומה לדין החל על חופי הרחצה בים התיכון על חופים אלו.

 

 

הקימו גדר שמונעת את ההליכה לאורך החוף, האם זה חוקי?

ככלל, תחום חוף הים, המתפרש על מאה המטרים מקו החוף לכיוון היבשה ומאה מטרים לכיוון הים, יהיה פתוח להליכה רגלית לכל אורכו. ניתן לפגוע בזכות של הציבור למעבר חופשי במסגרת תוכנית או היתר בנייה, לצורך מתקן בטיחותי או מתקני אנרגיה (גז, דלק, מים) או אם מדובר בשמורת טבע. כלומר, לא כל גדר היא חוקית, ויש לבחון לצורך מה היא הוקמה. ניתן למצוא את רשימת המתקנים המצדיקים הקמת גדר בחוק שמירת הסביבה החופית.


עבור לתוכן העמוד

דוחות כספיים 2018

https://www.dropbox.com/sh/sbjjmvg3fpp1ctc/AACh0Zu9k9KZ4bDmjmNOVYKka?dl=0

 

 

אחסון אתרים - Hosted by sPD.co.il