youtube
twitter
facebook

אסבסט
 

מהו אסבסט?

האסבסט הוא שם כולל לקבוצת מינרלים טבעיים בעלי מבנה גבישי בצורה של סיבים דקים, ארוכים ונפרדים, הנבדלים זה מזה בהרכבם. סיבי האסבסט חזקים מאוד, הם עמידים בפני אש, חום, קורוזיה, כוח מכני חזק, כימיקלים ומאופיינים באורך חיים רב. תכונות ייחודיות אלה, בשילוב מחיר נמוך, הן שהביאו את האסבסט לשימוש במגוון רחב ביותר של חומרי בידוד תרמי, בידוד אקוסטי, חומרי חיכוך וחומרי בנייה במשך תקופה של מעל 100 שנה.

בעבר נעשה באסבסט שימוש רב במוצרי בנייה. כיום, השימוש בו הולך ומצטמצם לאחר שהתברר כי בתנאים מסוימים הוא עלול להיות מסוכן מאוד לבריאות. עם זאת, במקומות רבים עדיין ניתן למצוא מוצרים או מבנים מאסבסט.

 

מתי אסבסט הופך למסוכן?

כאשר הוא מתפורר ומשתחררים ממנו סיבים לאוויר. לדוגמה, כאשר ניתן להבחין בפליטת אבק כתוצאה מעבודות אסבסט; כאשר אסבסט צמנט שרוף או שבור במידה ניכרת; כאשר אסבסט פריך חשוף לאוויר; או כאשר מצבור פסולת אסבסט חשוף לאוויר. כל המקרים הללו מוגדרים מפגע אסבסט.

הגורמים המסוכנים במוצרי האסבסט הינם סיבי האסבסט, אשר גודלם כה קטן עד שהגוף אינו מסוגל לזהותם ולהיפטר מהם. הסיבים הינם 'נשימים' ועלולים לחדור לריאות וכתוצאה מכך עלולים להתפתח סרטן ומחלות ריאות קשות. עם זאת, יש להדגיש כי מוצרי אסבסט במצב תקין אינם מהווים סכנה לבריאות.

 

מה עושים כשיש מפגע אסבסט?

יש לפעול מיידית לסגירת האזור, מניעת כניסה של אנשים והוצאת חפצים ממנו. יש לדווח למוקד החירום של המשרד להגנת הסביבה אשר זמין 24 שעות ביממה בטלפון 08-9253321 או 6911*. כמו כן יש לפעול להסרת המפגע באמצעות קבלן מורשה ובאישור המשרד להגנת הסביבה.

 

כיצד מזהים אסבסט?

אסבסט צמנט מופיע בדרך כלל בצורת לוחות שטוחים או גליים המשמשים לכיסוי גגות וקירות, צינורות מים וביוב, מרזבים, ארובות, רעפים, אדניות ומיכלי מים.

אסבסט פריך משמש לרוב למוצרי בידוד תרמי, מוצרי בידוד אקוסטי, רפידות, בלמים ומצמדים בכלי רכב ולעיתים רחוקות במוצרים ואביזרים לשימוש ביתי.

נהוג לסמן מוצרים המכילים אסבסט באות "a".

 

מהו אסבסט צמנט?

זהו מוצר קשיח המורכב מתערובת של כ-10% סיבי אסבסט עם מלט ומים. אסבסט צמנט משמש בעיקר כחומר בניה במבני תעשיה, מבני חקלאות ומבני מגורים.

 

מה לעשות אם נתקלתי באסבסט צמנט?

כל עוד הוא במצב שלם, אסבסט צמנט בטוח לשימוש ואינו מהווה סכנה לבריאות. יש לוודא שהוא נשמר במצב תקין באמצעות צביעה בצבע המכיל דבק ועמיד בפני מים למניעת שחרור סיבים. צביעה של אסבסט צמנט לצורך תחזוקתו אינה דורשת רישיון. אין הכרח להרחיק מן הבית מוצרים קיימים עשויים אסבסט צמנט ואין חשש להימצא במבנים עשויים מאסבסט צמנט, כל עוד הוא במצב תקין ואינו מתפורר, סדוק, שחוק או שרוף.

יצוין כי כחלק ממגמת צמצום השימוש, חוק האסבסט החדש אשר נחקק בשנת 2011, אוסר על שימוש חדש באסבסט צמנט.

 

מהו אסבסט פריך?

זהו חומר המכיל אסבסט אשר, במצב יבש, הוא ניתן לפירור, כתישה או צמצום לאבקה על ידי לחץ ידני. פוטנציאל שחרור סיבי אסבסט לאוויר מחומר זה, הינו גדול באופן ניכר מזה של אסבסט צמנט.

 

מה לעשות אם נתקלתי באסבסט פריך?

אסבסט פריך יש לתחזק באופן שוטף כדי למנוע שחרור סיבים לאוויר. החוק קובע כי אסבסט פריך שנעשה בו שימוש במתקנים תעשייתיים ולצרכי בידוד במתקנים ציבוריים יוסר עד שנת 2021. במקרה של איתור מקום המכיל אסבסט פריך, ישנה חובה לתחזקו באופן שוטף ולשמור עליו במצב אטום, כך שימנע שחרור סיבים לאוויר. מומלץ לפעול לסילוקו של האסבסט על מנת למנוע כל סכנה, אך יש להקפיד לעשות זאת באמצעות אנשי מקצוע מורשים בלבד ובהתאם להנחיות.

 

כיצד מבצעים עבודות פינוי אסבסט?

אם מתעורר הצורך לפרק מבנים עשויי אסבסט, יש לפעול לפי הנחיות הועדה הטכנית לאבק מזיק במשרד להגנת הסביבה כמפורט באתר המשרד להגנת הסביבה. ההנחיות כוללות בין השאר דיווח ואישור של הוועדה וכן פינוי והטמנת הפסולת.

לעומת זאת, כאשר גודל לוחות האסבסט הוא עד 50 מטרים מרובעים, או אורך צינור האסבסט הוא עד 10 מטרים, אין צורך לפעול לפי ההנחיות המתוארות לעיל אלא על פי הנחיות הועדה בעניין ביצוע עבודת אסבסט מצומצמת, המחילה חובות מצומצמות יותר.

לאחר פינוי האסבסט, יש לפנותו לאתר הטמנה מוסדר וברישיון, בהתאם לדרישות המשרד להגנת הסביבה ובאישורו. פרטים לגבי אתרים לפינוי פסולת ניתן למצוא באתר המשרד להגנת הסביבה.

כל פעילות יזומה של עבודה באסבסט, כגון ניסור, קידוח ושבירה צריכה להיעשות אך ורק על ידי קבלנים שהורשו לכך על ידי המשרד להגנת הסביבה ולפי הנחיות מיוחדות.

במידה ועולה חשש לפירוק אסבסט בניגוד לנהלים או לגילוי אסבסט במצב בלתי תקין אחר- פנו מיד למרכז המידע ומוקד החירום של המשרד להגנת הסביבה אשר זמין 24 שעות ביממה בטלפון 08-9253321 או 6911*.

 

הבחנתי בפסולת אסבסט בשטח ציבורי. מה עלי לעשות?

ניתן לפנות לרשות המקומית, לאיגוד הערים לאיכות הסביבה ו/או לרכזי פניות הציבור במחוזות השונים של המשרד להגנת הסביבה.

 

מנקים את קרקעות הגליל המערבי מאסבסט

פרויקט "דרך ירוקה" הוא פרויקט שמוביל המשרד להגנת הסביבה, שנועד לאתר פסולת אסבסט ולסלק אותה משורה של אתרים בגליל המערבי. בקרקעות הגליל המערבי מצויה פסולת אסבסט תעשייתית שמקורה במפעל "איתנית", שהיה ממוקם בצפון נהריה. אם אתם בעלי נכס הממוקם בגליל המערבי, ואתם חושדים כי יש אסבסט בקרקע, אנא פנו למנהלת פרויקט "דרך ירוקה" בטלפון 04-9512010.


 


 
עבור לתוכן העמוד

דוחות כספיים 2018

https://www.dropbox.com/sh/sbjjmvg3fpp1ctc/AACh0Zu9k9KZ4bDmjmNOVYKka?dl=0

 

 

אחסון אתרים - Hosted by sPD.co.il